Tekst alternatywnyTekst alternatywny Tekst alternatywny

Kolumny Diamond Monitor 18.

Diamond Monitor 18 - konstrukcja 2 drożna oparta o 19mm kopułkę tekstylną firmy Scan Speak, charakteryzująca się brzmieniem przestrzennym oraz detalicznym. Dół pasma odtwarzany jest przez 18cm przetwornik norweskiego Seas-a, oferujący barwne brzmienie znane z innych konstrukcji serii Diamond. Głośnik ten został zmodyfikowany poprzez dodanie dodatkowego pierścienia magnetycznego, który zoptymalizował parametry Thiele-Small'a na potrzeby aplikacji w obudowie podstawkowej.

Diamond Monitor 18 oferuje brzmienie dynamiczne a zarazem przestrzenne. Dzięki optymalizacji układu magnetycznego kolumny dysponują mocnym i dobrze artykułowanym basem. Średnie tony zestawu to popis precyzji i rozdzielczości, wokale i instrumenty akustyczne są stabilne w przestrzeni wypełnionej dużą ilością informacji.

Zwrotnica w monitorach montowana jest w technice montażu bezpośredniego, zastosowano w niej wyłącznie kondensatory polipropylenowe. Rozmieszczenie cewek zostało zoptymalizowane pod kątem minimalizacji współoddziaływania.

Obudowy głośnikowe zostały wykonane w identycznej technologii jak w przypadku swoich większych braci - Diamond 28 oraz 25. Bryłę oparto o solidne płyty mdf, do wytłumienia zastosowano maty bitumiczne oraz wełnę owczą. Całość konstrukcji wewnątrz usztywniono dodatkowym wzmocnieniem. Poprzez niewielkie pochylenie konstrukcji uzyskano zamierzony efekt wizualny połączony z optymalizacją zależności fazowych występujących między głośnikami.

Kolumny dedykowane są pomieszczeniom 12 - 25 m2.

Do zestawów przewidziane są firmowe standy, które stanowią atrakcyjną propozycję dla osób chcących wykorzystać pełen potencjał kolumn w zakresie ich możliwości przestrzennych.


Tekst alternatywny     

Poniżej przedstawiamy specyfikację techniczną zestawu głośnikowego Diamond Monitor 18 marki Pylon Audio:

Impedancja 8 Ohm
Pasmo przenoszenia 38 Hz - 20 kHz
Moc nominalna 80 W
Moc maksymalna 160 W
Efektywność88 dB
Wymiary [W x H x D] 196 x 420 x 315 mm
Waga 10 kg / sztuka
Głośnik niskotonowy Pylon Audio PSW 18.8.CA (mod. Seas CA18RLY)
Głośnik wysokotonowy Pylon Audio PST 19.T (Scan Speak D2010/851300)
Maskownica Tak, magnetyczna
Gwarancja5 lat (2 lata standard + 3 lata rejestracja produktu)
Dostępne kolory:- Okleina naturalna DĄB, uszlachetniona olejowoskiem - 11 dekorów.
- Okleina naturalna DĄB, lakier bezbarwny: wenge, czarny, orzech, czereśnia, natural.
- Lakier Wysoki Połysk: biały HG, czarny HG.
- Lakier Mat - biały, czarny.
- Realizujemy zamówienia indywidualne: kolory z palety RAL.

Polska

Diamond Monitor 18- test sporządzony przez Stereolife.pl

"(...)Po ustawieniu kolumn w naszej sali odsłuchowej zacząłem się zastanawiać czy przypadkiem nie są to jedne z najładniejszych i najbardziej eleganckich zestawów podstawkowych w swojej cenie. Z jednej strony, nie ma tu nic odkrywczego - kanciaste, pochylone do tyłu obudowy wykończone białym lakierem, z dwoma głośnikami z przodu i tunelem rezonansowym z tyłu. Z drugiej natomiast, polskim konstruktorom w jakiś przedziwny sposób udało się złapać bardzo fajne proporcje. Wizualnie wszystko jest tutaj na swoim miejscu.(...)"

"(...)Najlepsze są jednak firmowe podstawki. Kurczę, dawno nie widziałem czegoś tak prostego, a jednocześnie tak odkrywczego. Niewielu producentów zestawów głośnikowych zajmuje się tym tematem.(...)"

"(...)Moim zdaniem brzmienie małych Diamondów jest trafione w punkt. W porównaniu z podłogowymi 25-tkami, które po wielu odsłuchach znam jak własną kieszeń, monitory oferują bardziej zwarty, konkretny dźwięk, który chwilami nawet trochę pachnie konstrukcjami studyjnymi. Wszystko jest jakby lepiej zdefiniowane, z wyraźnym pierwszym planem, zaakcentowaną przejrzystością i mikrodynamiką.(...)"

"(...)Dlatego też są to uniwersalne kolumny, które nadają się do każdej muzyki i zagrają z każdą dobrą elektroniką prezentującą odpowiedni poziom. Podczas pierwszego odsłuchu testowanych monitorów akcenty rozłożyły się trochę inaczej. Niskie tony są tutaj znacznie szybsze, choć potrafią zapuścić się głęboko. Średnica jest bardziej analityczna, może nawet odrobinę sucha, w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Wysokie tony pozostały z grubsza takie same, jak w Diamondach 25. Są szczegółowe i napowietrzone, ale też dźwięczne i całkiem przyjemne.(...)"

"(...)Jest jeszcze coś... Mówię to już od dawna, ale do wielu ludzi jakoś to nie dociera. Wiele kolumn Pylona należy traktować tak, jakby kosztowały znacznie, znacznie więcej. Diamondy 25 to moim zdaniem zestawy prezentujące tę samą klasę brzmienia, co większość kolumn za dziesięć tysięcy złotych. Nie jest więc niczym zaskakującym, że najlepiej grają w połączeniu z adekwatną cenowo i jakościowo elektroniką. Znam ludzi, którzy kupili do nich na przykład Hegla H80, który i tak jest on nominalnie droższy od samych kolumn. Kiedy jednak wypróbowali droższy model H160, dochodzili do wniosku, że to właśnie on jest optymalnym, docelowym wzmacniaczem dla polskich paczek. Spodziewałem się, że z testowanymi monitorami będzie tak samo.(...)"

"(...)Pylon stworzył naprawdę świetne monitory, które nie tylko wyglądają, ale i grają tak, jak powinny. Nie bójcie się ich, bo w wielu sytuacjach sprawdzą się lepiej niż modele podłogowe. Jeśli podejmiecie wyzwanie, otrzymacie bardziej precyzyjny, zwarty dźwięk, możliwość znalezienia nieco tańszego wzmacniacza i przyjemność posiadania bardzo oryginalnych paczek, które na firmowych stendach przyciągają wzrok bardziej niż podłogówki.(...)" - czytaj


"Wybór redakcji" dla kolumn podstawkowych Diamon Monitor 18 - HD-Opinie.pl

"(...)To flagowy model (póki co) kolumn podstawkowych w ofercie jarocińskiego producenta, nie jakoś specjalnie drogi, bo cena (obecna) wynosi 3600 złotych – jak za takie, spore, monitory, wykonane na takim poziomie stolarki i wykończenia (pierwszorzędne powłoki lakiernicze), z jw. doskonałymi przetwornikami, to jakby nie patrzeć okazja. (...)"

"(...)Także już na wstępie widać, z czym mamy do czynienia – z monitorami, które mogą stanowić podstawę systemu HiFi/kino w średniej wielkości salonie (22-25 metrów), mogą spokojnie grać samodzielnie, bez wsparcia wspomnianego subwoofera (który, jak już wiele razy wspominałem, nie jest niczym zdrożnym i we właściwej implementacji system 2.1 to doskonały pomysł na jeszcze lepszy dźwięk niż „tylko” z dwóch kolumn podstawkowych). To istotna wskazówka dla kogoś, kto szuka czegoś, co będzie stanowić w dużym pokoju, alternatywę dla podłogówek na które nie ma ochoty, zgody, możliwości sensownego ustawienia (podkreślić właściwe). (...)"

"(...)Mają te Diamondy coś specjalnego, coś co mnie osobiście ujęło. Potrafią czarować średnicą, tylko pod warunkiem, że ten bas okiełznamy, potrafią przepięknie pokazać brzmienie klasycznych instrumentów, znakomicie podkreślić bogactwo ludzkiego śpiewu. Wokalizy zapadają w pamięć, to jest coś co wyróżnia te kolumny, przykuwa uwagę. Jak użyjemy zatyczki to ciepło, słodycz, wybrzmienie ludzkiego głosu będą Was (jak to mówi córeczka) luksusować, oj będą i ta przyjemność trwać będzie i na pewno się nie znudzi. Także średnica, wyższy bas, gdy tylko pozwolimy kolumnom wydobyć to, co najlepsze, stanowią tutaj przepis na wiele godzin czystej przyjemności. (...)"

"(...)Pylon doskonale zdaje sobie sprawę, czy raczej inżynierowie, którzy stroją (zwrotnicą), modyfikują, albo projektują (własne) przetworniki, zdają sobie sprawę, że warunkiem sukcesu, rynkowego, sprzedażowego sukcesu, jest trafienie w gusta nie niszowego, poszukującego jakiś ekhmmm oryginalnych kompetencji, klienta, tylko bezpieczniej i sensowniej, nastawionego na łatwiejszą, szybszą, prostszą adaptację (czy wręcz brak) melomana „masowego”. Kogoś, kto nie będzie dzielił włosa na czworo, doszukiwał się niemożliwego. To zdrowe podejście, bardzo życiowe podejście, to coś co gwarantuje (zazwyczaj) wysoką ocenę, dobre opinie wśród zainteresowanych (zakupem zestawu stereo, opartego na klasycznych zestawach głośnikowych – to też w pewien sposób nisza, na szczęście jeszcze nie nisza, niszy ;-) ). (...)"

"(...)Zestaw bardzo dobrze sprawdzi się zarówno z tranzystorem, jak i z lampą. Nawet na MiniWatt-cie udało się uzyskać sensowny efekt, a to przecież mikrus jest i oczywiście przydałby się dużo mocniejszy lampowiec. Mocny zawodnik w swojej klasie, mam nadzieję, że Pylon nie porzuci możliwości budowy podstawkowych modeli w wyższych liniach produktowych. (...)" - czytaj


Świat

W ubiegłym tygodniu (15.09.2017) otrzymaliśmy informację o przeprowadzonym teście kolumn Diamond Monitor przez magazyn Hifi Pig. Kolumny na tyle zainteresowały recenzenta, że postanowił je zakupić :). Zestaw Diamond Monitor 18 otrzymał wyróżnienie "HIGHLY RECOMMENDED".

"(...) Byłem dość zaskoczony, jak potężne brzmiały, nareszcie słuchałem pary kolumn, które były bezpośrednie w sposobie grania muzyki, co jest dokładnie moim typem głośnika. (...)"
"(...) Byłem błyskawicznie zakochany i to było nawet zanim miałem jakieś godziny grania na nich, więc najlepsze miało jeszcze nadejść. (...)"
"(...) Są bardzo ekspresyjne, pełne kolorów tonalnych, faktur i drobnych szczegółów. (...)"
"(...) Kiedy są karmione dobrym, czystym sygnałem, wysokie tony mają słodycz i przejrzystość, a ponadto mają możliwość wyodrębnienia informacji o obecności i atmosferze, które inne głośniki mogą rozmywać i zasłaniać . (...)"
"(...) Podsumowując, to niedrogie, niesamowicie dobrze brzmiące kolumny, jestem bardziej niż pewny, że będą stwarzać wielki uśmiech na twarzach wielu właścicieli, jak to miało miejsce u mnie przez cały czas z nimi. (...)"


Jakość wykonania: bardzo dobrze złożone, pochylenie do tyłu uznałem za atrakcyjne.
Jakość dźwięku: gdy bezpośrednie i trafne porównania są dokonywane z kolumnami z ponad dwukrotnie wyższą ceną i reputacją, to mówi samo za siebie.
Stosunek jakości do ceny: nie mogę myśleć o czymkolwiek, co mogłoby sugerować, że nie są dobrym stosunkiem jakości do ceny.
Plusy: atrakcyjny kształt, jakość wykonania, dedykowane podstawki i doskonały dźwięk. Cena.
Wady: nie mogę wymyślić żadnych wad w ogóle. Dlatego kupuję parę! - czytaj


"Pełna rekomendacja" od magazynu HiFi-Journal z Niemienc dla kolumn podstawkowych Diamond Monitor.

"(...)Zestaw charakteryzuje się bardzo wysoką jakością - od obudowy do użytych głośników. W szczególności wykończenie lakierem musi zostać przez nas podkreślone, ponieważ Pylon Audio zrobił niewiarygodnie dobrą robotę. (...)"

"(...)Chociaż terminal przyłączeniowy nie jest tak bogato wyposażony, jest wysokiej jakości. (...)"

"(...)Dołączone podstawki, które można by nazywać również stopą, są doskonale dopasowane do projektu kolumn. (...)"

"(...)Na co dzień można również używać podstawki idealnie do przechowywania płyt. (...)"

"(...) Dźwięk Pylon Audio Diamond Monitor jest dość wyważony. Zakres średnio-wysokotonowy jest prezentowany bardzo szczegółowo z gładką i swobodną, ale nigdy przesadną, prezentacją. Obszar niskich częstotliwości jest ekstremalnie precyzyjny i pokazuję potrzebną energię dla dynamicznych utworów lub dramatycznych scen w filmach. Ogólnie rzecz biorąc, kolumny głośnikowe posiadają harmonijny model dźwięku, który odznacza się neutralnym odtwarzaniem bez podbarwień. (...)"

"(...)Obecnie para Diamond Monitor kosztuje ok. 850 EURO, w standardowym wykończeniu. Kolumny są dostępne w sklepie online Pylon Audio. Biorąc pod uwagę jakość budowy i charakterystykę brzmienia - to jest to dobra oferta. (...)" - czytaj  okleina natturalna DĄB, uszlachetniona olejowoskiem - kolor CHARCOAL:
  okleina natturalna DĄB, uszlachetniona olejowoskiem - kolor SUPER WHITE:
  okleina naturalna DĄB, lakier bezbarwny, kolor CZARNY:
  okleina naturalna DĄB, lakier bezbarwny, kolor NATURAL:
  okleina naturalna DĄB, lakier bezbarwny, kolor ORZECH:

 • Wzornik wykończeń: